Pomiędzy pandemią a wojną
Zeszły rok okazał się sprzyjający dla sytuacji gospodarczej w regionie, jak również dla przedsiębiorstw.
główny ekonomista Coface w Europie Środkowo-Wschodniej
Coface po raz 17. przygotował ranking 500 największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej, sklasyfikowanych pod względem obrotów wygenerowanych w 2021 r. Zeszły rok okazał się sprzyjający zarówno dla sytuacji gospodarczej w regionie, jak również dla przedsiębiorstw. Wszystkie kraje odnotowały solidny wzrost gospodarczy, co było ułatwione, biorąc pod uwagę niską bazę odniesienia do poprzedniego pandemicznego roku. Tempo poprawy koniunktury było jednak bardziej dynamiczne niż w Europie Zachodniej. Podczas gdy większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polsce, udało się powrócić do przedpandemicznego poziomu nominalnego PKB już w drugim kwartale 2021 r., gospodarki Europy Zachodniej potrzebowały więcej czasu. Niemcy osiągnęły ten poziom dopiero rok później, a Hiszpania nadal jest poniżej poziomu z ostatniego kwartału 2019 r.
Spośród krajów objętych analizą najwyższy wzrost gospodarczy w 2021 r. odnotowały: Chorwacja (10,2%), Słowenia (8,2%), Estonia (8,0%), Węgry (7,1%) i Polska (6,8%). Z kolei...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta